Kanada

Dil Okulları

Kanada'da Lise Eğitimi:

Kanada özellikle son yıllarda lise eğitimi için tercih edilen ülkeler arasında ilk sıradadır. Kanada’da lise eğitimi 4 yıl sürmektedir ve Türkiye’deki sisteme benzer bir şekilde 9ncu sınıf ile başlar ve 12nci sınıfta sona erer. Ancak özel liselerde hızlandırılmış programlar da sunulmaktadır. 

Kanada'da lise eğitimi alabilmeniz için;

- 12-18 yaş aralığında olmanız,

- Minimum orta seviyede İngilizce bilmeniz gerekmektedir. 

Halihazırda bir liseye kayıtlı olsanız dahi bu programlara başlayabilirsiniz.

Kanada'da lise eğitimi senelik 20.000 CAD(Kanada Doları) ile başlayıp, 30.000CAD'e kadar çıkabilmektedir. Bu paranın içinde konaklama ve eğitim ücreti bulunmaktadır. 

Örnek Okul Ücreti:

Ücret Tablosu
$150.00       Başvuru ücreti
$13,800.00  Eğitim ücreti (6 kredi) 
$7,200.00    Aile yanı (homestay) konaklama (kahvaltı, akşam yemeği dahildir)
$1,125.00    Aktiviteler
$500.00       Depozito
$375.00       Vasilik
$750.00       Kitap ücreti
$500.00       Okul üniforması
$600.00       Sağlik sigortası
$250.00       Havaalani transferi
$1,800.00    Okul oğle yemekleri ücreti
$27,050.00    Toplam

            Neden Kanada'da Lise Eğitimi? 

Kanada eğitim konusunda dünyanın en iyi ülkelerinden birisidir. Kanada eğitim sistemi öğrenciye sadece teorik bilgi vermekle kalmaz, bunun yanında hayatında kullanabilmesi için el becerileri, spor, sanat, müzik ve teknik anlamda da bir çok şey katar. Ayrıca kişiye üniversite için de bir  altyapı sunmaktadır. Öte yandan Kanada, uyguladığı politikalarla kültürel çeşitliliği desteklemektedir ve dolayısıyla ülkede kendi vatandaşı ile beraber göçmenlerin de eğitimine bir o kadar önem vermektedir. Bu anlamda Kanada'ya gidecek olan çocuğun yanında kalacağı aile de özenle seçilir ve  aile, çocuğa adeta kendi ülkesindeymiş gibi sıcak bir davranış sergiler. Okullar, aileleri seçerken özellikle anlayışlı ve yardımsever olma gibi konulara çok önem vermektedir. Kanada'da lise eğitimine gidecek olan çocuğunuzun çok güvenli bir ortamda eğitim göreceğini söyleyebiliriz.

Son olarak Kanada'daki teknik gelişimden bahsetmemiz gerekir. Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde çok ileri bir teknolojiye sahip olmakla beraber; nakliye, mühendislik, havacılık, ulaşım, yazılım, donanım, yenilenebilir enerji, gıda sağlığı ve çevreye duyarlılık gibi konularda da dünyada sözü geçen ülkelerden birisidir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda neden Kanada'da lise eğitimi alınması gerektiği açık bir şekilde görülmektedir.

            Kanada’da 2 farklı lise mevcuttur.

Kanada Devlet Liseleri

Kanada dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hal böyle olunca devlet liselerindeki eğitim de oldukça kalitelidir. Hatta Kanada’daki devlet liseleri özel okulların birçoğundan çok daha iyi bir eğitime sahiptir. Kanadalıların %90’ından fazlası lise eğitimi için devlet liselerini tercih etmektedir.

Kanada liseleri her şehir içinde ‘district’ olara adlandırılmış bölgelere bağlıdır. Örneğin Burnaby bölgesindeki devlet liseleri ‘Burnaby School District’ adı ile anılmaktadır. Bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak her bir ‘school district’te 4 ile 15 arasında okul yer almaktadır. Öğrenciler aynı müfredat ve kitaplarla eğitim alırlar ve sınavları da aynı sorulardan oluşur.

Kanada liselerinde zorunlu olarak verilen derslerin yanı sıra seçmeli dersler de bulunmaktadır. Matematik, İngilizce ve bilim dersleri zorunlu derslerden bazılarıdır. Seçmeli dersler arasında ise bilgisayar, tasarım, yemek pişirme, spor gibi seçenekler yer almaktadır.

Kanada liselerinin pek çoğu yabancı öğrenciler için belirli bir kontenjana (ortalama %10) sahiptir. Devlet liselerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için sunulan konaklama imkanı aile yanı konaklama şeklindedir. Aile yanları yine tercih edilen ‘school district’ tarafından sağlanmaktadır.

Kanada devlet liselerinde okumak isteyen öğrenciler ister ilk seneden itibaren, isterlerse eğitimlerinin herhangi bir yılında Kanada’daki liselere geçiş yapabilirler. Bir dönem ya da bir yıl okuyup Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, lise eğitimlerini orada tamamlama hakları da mevcuttur.

Kanada’da birçok devlet lisesi öğrencinin İngilizce seviyesi ne olursa olsun öğrenciyi kabul etmektedir. İngilizce seviyesi düşük olan öğrencilere fazladan İngilizce dersi verilerek öğrenci desteklenmektedir.

Kanada’daki devlet liselerinin en önemli özelliklerinden biri ise öğrencinin ilgi ve becerilerini geliştirmesi konusunda öğrenciye sağladığı destektir. Bu nedenle öğrencilerden okul değil, ‘district’ ya da eyalet seçmesi istenir ve öğrenci seçtiği bölgede kendisinin yetenek ve ilgileri en iyi destekleyecek okula yerleştirilir.

Kanada’daki devlet liseleri klasik lise eğitiminin yanı sıra IB ve AP eğitimleri de sunmaktadır.

Özel Liseler

Kanada’daki özel liseler, devlet  liselerinde sunulan klasik eğitimin yanı sıra, direk olarak istenilen akademik programa yönelik eğitimler veren programlar da sunmaktadır.

Bazı okullar birebir eğitim ya da küçük sınıflarda eğitim vererek öğrencinin başarısını arttırma, bazıları sadece planlanan üniversite ve bölüme yönelik dersler verme, bazıları ise devlet liselerinde sunulan müfredat ve kaliteyi sunmaktadır. IB ve AP programları da yine özel liselerde sunulan programlar arasındadır.

Özel liselerde genellikle yabancı öğrenci kontenjanı diye bir limit bulunmamaktadır. Hatta bazı okullarda yabancı öğrenci sayısı, Kanadalı öğrencilere kıyasla çok daha yüksektir.

Kanada’daki özel liselerde okumak isteyen öğrenciler ister ilk seneden itibaren, isterlerse eğitimlerinin herhangi bir yılında Kanada’daki liselere geçiş yapabilirler. Bir dönem ya da bir yıl okuyup Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, lise eğitimlerini orada tamamlama hakları da mevcuttur.

Özel liselerde öğrenciler için İngilizce hazırlık programları da mevcuttur.

Özel okulların bir kısmı aynı devlet liselerinde olduğu gibi aile yanı konaklama imkanı sağlarken, bir kısmı da kendi kampüsleri içerisinde yurt konaklaması imkanı sağlamaktadır. Yurt konaklaması sağlayan özel liseler ‘Yatılı Okullar’ olarak da anılmaktadır.

                  Kanada Liselerinde Konaklama

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde, Kanada’da okul bölgeleri, dışarıdan gelen öğrencileri bir aile yanına yerleştirmekle yükümlüdür. Yasalar gereği 18 yaşından küçük olan herkes bir aile yanında kalmak veya yatılı okulda kalmak zorundadır. Aile yanı veya yatılı olup olmayacağı, lisenin tipine göre değişmektedir. Ama bu iki seçenek dışında yurt gibi bir konaklama seçeneği çocukların güvenliği açısından bulunmamaktadır.

Aile yanı konaklama seçeneği ise belki en cazip ve çocuk için en sağlıklı seçenektir diyebiliriz. Çünkü çocuk, kendi yurdundaki aile ortamının aynısını Kanada’da da sürdürür. Örnek vermek gerekirse; çocuğunuzun gidip yanında kalacağı aile, çocuğunuzun her türlü yeme, içme, hastalık gibi durumlarıyla bire bir ilgilenmek zorundadır. Bunun dışında yemek olarak genelde tam pansiyon konaklama verilmektedir. Yani sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği şeklinde. Aile, öğle yemeği için çocuğun beslenme çantasını hazırlar.

Sonuç olarak aile yanı seçenek, çocuklar için en cazip seçenektir diyebiliriz çünkü yurt dışından gelen öğrencinin yabancılık çekmemesi için tüm imkanlar öğrenciye sunulur ve rahat, huzurlu, güvenli olması hedeflenir. Bununla beraber aile yanı seçeneğin diğer avantajı da öğrencinin bol bol İngilizce pratik yapabilme imkanının olmasıdır. Hatta İngilizce pratiğin yanı sıra Fransızca konuşulan bölgelerde Fransızca pratik yapabilme imkanı da bulunmaktadır. 

Bilgi Al