Vize

Vize alabilir miyim?

Vize başvurunuz öncesinde sizinle detaylı bir görüşme yapacak olan Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız vize alma şartlarına uygun olup olmadığınızı tahmin edebilir. Vizeyi rahatlıkla alabilecek durumda olanların başvuruları alınır. Vizeyi belirli koşulları yerine getirerek alabileceklere yapmaları gerekenler anlatılarak bu koşulların yerine getirilmesinin ardından başvurmaları istenir. Vizeyi kesinlikle alamayacak durumda olanlara bu durum nedenleriyle beraber anlatılır ve öğrencinin gereksiz zaman ve para kaybına uğraması önlenir.

Vize alabilmek için bankada ne kadar param olmalı?

Eğitiminiz süresince oluşacak masraflarınızı (okul, konaklama, uçak bileti, cep harçlığı vb) karşılayabilecek mali kaynaklarınız olduğunu belgelemeniz gerekecektir. Belgeleyeceğiniz mevduat TL veya herhangi bir döviz cinsinden, size veya masraflarınızı karşılayacak kişilere ait olabilir.

Vize görevlileri başvurumu değerlendirirken nelere dikkat ediyor?

Vize görevlileri, ülkelerine eğitim amacıyla gittiğinize ve eğitiminizi tamamladıktan sonra geri döneceğinize ikna olmalı ve ülkenizle olan sosyal ve ekonomik bağlarınız konusunda endişe taşımamalıdır.

Öğrenci vizesi ile çalışabilir miyim?

Sadece Avustralya’da full-time öğrencilere yasal çalışma izni veriliyor. Avustralya’da çalışma iznine sahip olmak için haftalık en az 20 saat ders alacak şekilde kayıt yaptırılması ve öğrenci vizesine başvurulması gerekir. Öğrenciler için Avustralya’da yasal çalışma izni haftada 20 saat’tir.

Vize sürem bittiğinde bulunduğum ülkeden vizemi uzatabilir miyim?

Öğrenciler okul kayıtlarını ve mali durumlarını belgeleyerek uygun şekilde başvuru yaparlarsa öğrenci vizelerinin sürelerini uzatabilirler. İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde bazı durumlarda Türkiye’den aldığınız vizenin türüne bağlı olarak vizenizi uzatma imkanınız olmaz. Bu durumda Türkiye’ye geri dönüp konsolosluğa yeniden vize başvurusu yapmak gerekir. Eğitiminizi Türkiye’de planlarken, kalmak istediğiniz süre kadarlık bir programa kayıt yaptırıp vizenizi bu süreyi kapsayacak şekilde alırsanız, yurtdışında vize uzatma işlemleriyle uğraşmak ve yüksek paralar ödemek zorunda kalmazsınız.

Vize işlemleri her ülke ve başvuruda bulunan her öğrencinin durumuna (sahip olduğu pasaport cinsi, ilgili ülkede kalacağı süre vb.) göre farklılık göstermektedir. Detaylı olarak hazırlanmış vize bilgileri her ülke için ilgili bölümlerde ayrı ayrı belirtilmiştir.